10 błędów aranżacyjnych w łazience. Część 2
W pierwszej części „10 błędów aranżacyjnych w łazience” opowiedziałam Ci, dlaczego w małych łazienkach nie stosować małych płytek, na co zwrócić uwagę przy doborze oświetlenia, jak dobierać wzory i czemu nie kłaść płytek na każdej ścianie.
W tym artykule podam Ci kolejnych pięć błędów, które możesz popełnić przy planowaniu łazienki. Mam nadzieję, że dzięki temu uda Ci się ich uniknąć a Twoja łazienka będzie istną oazą relaksu.
6. NIEWYKORZYSTANIE PRZESTRZENI
Ten błąd może Cię sporo kosztować, szczególnie w małych łazienkach, gdzie miejsca na przechowywanie jest jak na lekarstwo, a Ty mieszkasz w bloku, gdzie o powiększeniu łazienki możesz jedynie pomarzyć. Te miejsca są szczególnie istotne, jeśli masz małe mieszkanie i dużą rodzinę. Musisz wygospodarować sporo miejsca na suszarkę do włosów, golarkę, prostownicę, szczoteczki elektryczne, irygator, środki czystości, zapasy kosmetyków, a czasem nawet wiadro i mopa. Podczas planowania łazienki dobrze przemyśl, gdzie będziesz chciała mieć schowane poszczególne rzeczy.
W sieciówkach znajdziesz pełno gotowych mebli do łazienek. Ich cena kusi ale… najgorsze, co możesz dla siebie zrobić, to kupić meble z kompletu, które ustawione w łazience zabierają sporo wolnej przestrzeni między sobą. Znacznie lepszym, choć odrobinę droższym rozwiązaniem, jest wykonanie mebli na wymiar. Dzięki temu możesz wykorzystać każdy centymetr i mieć sporo miejsca na przechowywanie nawet w małej łazience. Gdzie znajdziesz takie miejsca? Może to być na przykład szafka nad geberitem oraz szafki aż do sufitu. Zamiast tafli lustra może być szafka z lustrem. Szafka pod umywalką może być na cokole a nie wisząca – wtedy zyskasz dodatkową szufladę. Możesz obudować wannę tak, by znalazło się miejsce na dodatkowe półki. Możesz również zrezygnować z blatu nad pralką i zamknąć ją w szafce z półkami.
Planując meble do zabudowy aż po sufit pamiętaj, by sprawdzić, czy drzwi szafek będą mogły się swobodnie otwierać i nie uderzą w lampę (jeśli masz np. plafony wystające z sufitu). Narysuj sobie odległość lampy od ściany i sprawdź, czy będzie ona większa niż głębokość szafki plus długość frontu.
7. BRAK ODPOWIEDNICH SPADKÓW
Marzy Ci się w łazience prysznic z odpływem liniowym? Sprawdź najpierw, czy masz możliwość zastosowania odpowiedniego spadku, który zapewni odpowiedni opływ wody. W przypadku odwodnienia liniowego spadek kształtuje się z jednej lub dwóch stron – zależnie od umiejscowienia kanału prysznicowego, i powinien on wynosić co najmniej 2,5% w kierunku odpływu. Odwodnienie punktowe wymaga wykonania spadku z czterech stron – do każdego brzegu kratki (tzw. spływ kopertowy), wynoszącego 1,5%.
Sam odpływ wraz z rurą kanalizacyjną potrzebuje około 15 cm na wysokości. Czasami wykonanie takiego rozwiązania nie jest możliwe ze względu na zbyt niski strop lub zbyt wysoko zamontowaną rurę kanalizacyjną (planowana pod wysoki brodzik). Jeśli nadal marzysz o odpływie liniowym, wykonaj podest z płyt g-k. Jego wysokość pomieści rurę, syfon i odpływ a wizualnie oddzieli część mokrą od części suchej w łazience. Przy takim rozwiązaniu możesz pobawić się kolorami i wzorem, a mała łazienka zyska niepowtarzalny klimat.
8. WIDOCZNE PRZYŁĄCZA I RURY
Nie ma nic gorszego, niż pięknie wyremontowana łazienka i widoczne rury, syfony i niedociągnięcia. Diabeł tkwi w szczegółach i nawet, jeśli masz cudowne płytki, a nie zadbasz o pozostałe estetyczne wykończenie, cały urok pójdzie w zapomnienie. Jeśli planujesz umywalkę z otwartą półką pod spodem, zadbaj o to, by syfon był elegancki. Zamiast plastikowego wybierz metalowy. Występują w różnych kolorach – od bieli, chrom, złoto, miedź aż po czerń.
Ten sam problem dotyczy wystających rur c.o. lub gazowych. Gdy nie da się czegoś ukryć, trzeba to wyeksponować! Możesz je pomalować na ciekawy kolor (czarny, różowy, żółty), jeśli są miedziane wykorzystać to jako atut i zrobić łazienkę w stylu soft loft.
domino.com
futuristarchitecture.com
dutchdesignonabudget.nl
marthastewart.com
remodelista.com
9. ZŁY UKŁAD ELEMENTÓW WYPOSAŻENIA
Szczególnie w starym budownictwie popularny był układ, w którym toaleta była naprzeciwko wejścia do łazienki. Choć sama miska ustępowa już dawno nie przypomina łazienkowego potwora, to jednak nadal jest to toaleta. Jeśli Ty lub członkowie Twojej rodzinnej mafii nie mają nawyku zamykania drzwi, będziesz zmuszona ciągle na nią patrzeć. Jeśli wolisz tego nie robić, to lepiej, aby toaleta była schowana.
Miskę ustępową można umieścić za ścianą, za prysznicem, wanną lub umywalką. W podłużnej łazience układ ten jest łatwy do wykonania. Wszystko jednak zależy od możliwości zmiany przyłączy wod-kan. Zanim więc zaczniesz snuć wielkie plany o przerzuceniu toalety na drugi koniec świata, zapytaj fachowca, czy ta wyprawa jest w ogóle możliwa. Jeśli nie, wybierz miskę, która wygląda elegancko, by w efekcie nawet jej widok nie odstraszał ani domowników, ani gości (tak jak na wizualizacji obok).
Kolejnym błędem z tej serii jest umiejscowienie drzwi zbyt blisko grzejnika, które skrzydłem będą uderzały w jego metalową obudowę. Jeśli nie ma możliwości przesunięcia drzwi, zmiany kierunku otwierania lub zmiany miejsca grzejnika, to trzeba zastosować ogranicznik. Dzięki temu drzwi zatrzymają się przed grzejnikiem i nie zniszczą politury.
10. BRAK WENTYLACJI
Podczas planowania łazienki często się o tym zapomina. Wybierasz płytki, skupiasz się na wyposażeniu i dekoracjach i nagle… jeszcze kratka wentylacyjna! Okazuje się, że w ogóle zapomniałaś ją zamontować. Na szczęście jest kilka rozwiązań.
- estetyczna kratka wentylacyjna
- szczeliny we froncie meblowym
- otwarta półka na kratkę
- kratka w kolorze ściany
To, o czym warto pamiętać, to również drzwi z otworem wentylacyjnym. Zamiast wybierać drzwi, które mają kratkę lub okrągłe otwory, wybierz podcięcie w drzwiach. Wygląda to dużo bardziej estetycznie i nie rzuca się w oczy. Minusem tego rozwiązania jest to, by pamiętać podczas sprzątania, aby nie wsuwać końcówki odkurzacza czy mopa pod podcięcie, bo możesz uszkodzić okleinę (chyba, ze masz drewniane drzwi, wtedy nie ma tego problemu).
PODSUMOWANIE CZĘŚCI II:
Zaprojektowanie funkcjonalnej i estetycznej łazienki to nie lada wyzwanie. Mam nadzieję, że te punkty pomogą Ci w ogarnięciu tematu i unikniesz wszystkich 10 błędów.
- w małej łazience wykorzystuj każdy centymetr, jeśli potrzebujesz miejsca do przechowywania,
- jeśli nie możesz zastosować odpływu liniowego na podłodze, wykonaj podest,
- chowaj nieestetyczne rury i przyłącza, a jeśli się nie da, wyeksponuj je w ciekawy sposób,
- podczas planowania układu funkcjonalnego sprawdź, czy możesz umieścić toaletę w innym miejscu niż naprzeciw drzwi,
- pamiętaj o wentylacji w łazience i szukaj estetycznych rozwiązań,
Pierwsze pięć błędów znajdziesz w tym artykule: 10 błędów aranżacyjnych w łazience. Część 1
Do zobaczenia!
Dorota