Jak wybrać tapetę?
Tapety ścienne zawsze były popularne wśród projektantów jak i inwestorów, ale w ostatnich latach są wyjątkowo modne. Od mnogości wzorów i kolorów może rozboleć głowa, a na rynku dostępne są rozwiązania pozwalające na umieszczanie tapet w każdym pomieszczeniu. Ilość aranżacji z zastosowaniem tapet jest tak duża, że łatwo się pogubić, dlatego pomogę Ci rozwiać niektóre wątpliwości i pokazać najlepszy kierunek.
Jak wybrać tapetę do domu i gdzie stosować tapety ścienne? O tym przeczytasz w dzisiejszym artykule. Najpierw jednak ustalmy, jakie są rodzaje tapet i jak kłaść tapety. Z tą wiedzą będzie Ci dużo łatwiej dokonać wyboru.
RODZAJE TAPET ŚCIENNYCH
1. Tapeta papierowa
To najprostszy rodzaj tapety, która składa się z jednej lub kilku warstw papieru, którego wierzchnia warstwa jest zdobiona. Jej trwałość będzie zależała od rodzaju papieru i jego jakości. Tapety papierowe najlepiej sprawdzą się na gładkich ścianach (pod cienką warstwą papieru będzie widać każde wybrzuszenie lub niedoskonałość podczas nałożenia gładzi) nienarażonych na ścieranie, czyli np. w sypialni czy w pokoju starszego dziecka. Nie nadają się więc do łazienki czy przedpokoju, ale są zdecydowanie najtańszą opcją.
Jak kłaść tapetę papierową?
Do montażu tapety papierowej będziesz potrzebować poziomicy oraz specjalnego kleju do tapet, którym trzeba pokryć zarówno ścianę, jak i samą tapetę. Podstawą sukcesu jest duży stół, który będzie służył do rozłożenia tapety, smarowania klejem i składania. Zanim zaczniesz kłaść tapetę, musisz przypilnować, by nasiąkła klejem przez odpowiednio długi czas, ale uważaj przy tym, by nie nałożyć zbyt dużej ilości kleju na tapetę. To spowoduje, że stanie się ona zbyt mokra i znacznie się rwać.
Jak montować tapetę papierową?
Przede wszystkim powoli i dokładnie. Bardzo ważne jest prawidłowe ułożenie pierwszego paska tapety, bo to od niego zależy efekt końcowy i sposób, w jaki układasz wzór. Jeśli już przykleisz tapetę do ściany w niewłaściwym miejscu, musisz ją bardzo delikatnie oderwać, zanim wyschnie klej. W przeciwnym razie część tapety może zostać na ścianie a część w Twoich rękach… Właśnie dlatego tapeta papierowa jest stosunkowo trudna w układaniu i wymaga sporej precyzji w porównaniu do innych rodzajów tapet.
A co, jeśli chcesz usunąć tapetę pozostawioną po poprzednich właścicielach? Usuwanie tapety papierowej chyba każdy z nas zna aż za dobrze. Ścianę należy odpowiednio nawilżyć i z uporem maniaka usuwać kawałek po kawałku pozostałości papieru na ścianie. Taka tapeta nie jest sprzymierzeńcem szybkiego remontu.
2. Tapeta flizelinowa
Tapeta flizelinowa jest siostrą tapety papierowej. Składa się z dwóch warstw: spodniej, składającej się z włókniny poliestrowej, czyli właśnie flizeliny, oraz wierzchniej, papierowej. Coraz częściej spotyka się również tapety flizelinowe z warstwą wierzchnią wykonaną z tworzywa sztucznego, np. pianki PVC. Dzięki zastosowaniu takiego połączenia tapeta flizelinowa jest łatwiejsza w montażu i dużo bardziej odporna na uszkodzenia.
Istnieje również dodatkowy rodzaj: tapeta flizelinowa laminowana. Taka tapeta jest bardziej odporna na wilgoć, więc możesz się na nią zdecydować w łazience. Dodatkowa powłoka ochronna sprawi, że tapeta będzie się nadawać nawet do takiego pomieszczenia i będziesz mogła przecierać ją wilgotną ściereczką. Nie decyduj się jednak na umieszczenie jej pod prysznicem. Warstwa laminatu wprawdzie ochroni ją przed kroplami wody np. przy umywalce, ale niestety nie poradzi sobie z dłuższą ekspozycją na strumień wody z prysznica.
Jak kłaść tapetę flizelinową?
Główną zaletą montażu tapet flizelinowych jest fakt, że klejem należy pokryć tylko ścianę. Jeśli nie jesteś fanką mokrych prac albo zależy Ci na skróceniu całego procesu, taka tapeta będzie dobrym rozwiązaniem. Nie będziesz również potrzebować dużego stołu. Montaż tapety flizelinowej jest zatem dużo wygodniejszy, zwłaszcza, że w razie pomyłki możesz odkleić przyłożony już pasek tapety bez obawy, że tapeta się rozerwie – tak jak w przypadku tapety papierowej.
By usunąć źle położoną tapetę flizelinową, wystarczy odciągnąć pasek od ściany, a tapeta odejdzie bez problemu. Pamiętaj jednak o tym, by sprawdzić, czy klej na ścianie nie wysechł, jeśli kilka razy przykładasz tapetę do ściany. Bardzo często brzegi tapety trzeba dodatkowo pokryć klejem, by nie odstawały i dobrze przylegały do podłoża.
Podczas montażu tapety zwracaj uwagę na to, by pod jej powierzchnię nie dostały się pęcherzyki powietrza, dlatego najłatwiej jest kleić tapetę na zasadzie rozwijanego wałka i to, co już zostało przyklejone wyrównywać packą, wałkiem lub szpachlą z nałożonym cienkim materiałem (by nie przeciąć tapety) w dół. Dzięki temu wypchasz ewentualne powietrze poza klejoną powierzchnię i tapeta równo się przyklei.
Jak wygląda usuwanie starej tapety? Zdecydowanie łatwiej niż w przypadku tapety papierowej. Ponieważ dolna warstwa tapety wykonana jest z włókniny, podczas ściągania jej ze ściany materiał nie będzie się dzielić na małe fragmenty.
3. Tapeta winylowa
Jeśli szukasz tapety do zadań specjalnych, postaw na tapetą winylową. Jest wodoodporna, odporna na zabrudzenia i ścieranie. Ślady butów, kredki na ścianie czy wojna przy umywalce to dla niej pestka.
Nie mogę Ci jednak zagwarantować, że każda bez wyjątku tapeta winylowa będzie trwała jak płytki. Przed zakupem uzyskaj informacje od producenta lub sprzedawcy o jej parametrach, miejscu przeznaczenia i sposobie nakładania.
Istnieją tapety winylowe laminowane, które możesz bez obaw umieścić nawet w strefie mokrej – za wanną czy pod prysznicem. Mają one stuprocentową odporność na wilgoć i są idealną alternatywą dla płytek ceramicznych. Są również odporne na wysokie temperatury, więc nadadzą się nawet do kuchni. Niektórzy producenci gwarantują pełną zmywalność i trudnopalność takich tapet, co sprawia, że możesz umieścić taką tapetę za płytą grzewczą bez obaw o jej zniszczenie.
Jak kłaść tapetę winylową?
Tak samo jak flizelinową. Klejem smarujesz tylko ścianę a jej montaż jest naprawdę prosty.
Wśród tapet winylowych znajdziemy również tapety samoprzylepne. Taka tapeta jest bez wątpienia najdroższa, ale też najłatwiejsza w montażu. Ma bardzo niską przyczepność początkową, więc można kilkakrotnie zmieniać jej położenie, by odpowiednio dopasować wzór i osiągnąć pożądany efekt. Dopiero po użyciu rakli, która przebije cząsteczki z klejem, tapeta przyklei się do podłoża. Całkowitą przyczepność uzyskuje dopiero po 24 godzinach.
Usunięcie tapety winylowej następuje w dwóch etapach. Nożykiem lub szpachelką postaraj się rozdzielić wodoodporną warstwę tapety od papierowej. Najłatwiej zrobić to przy krawędzi lub łączeniu poszczególnych pasów tapety. Chwyć za oderwany fragment i powoli ściągaj wodoodporną warstwę, aż zerwiesz ją całkowicie. Spodnią warstwę papierową usuwaj tak, jak w przypadku tapety papierowej.
Znasz już podstawowe rodzaje tapet, więc możemy przejść do tematu ich aranżacji w pomieszczeniu.
JAKĄ TAPETĘ WYBRAĆ DO MIESZKANIA? - 5 przydatnych zasad
Jaki wzór tapety wybrać? Postawić na zdecydowany wzór czy delikatne tło? Czy tapeta ma być elementem WOW we wnętrzu?
Pewnie już znasz odpowiedź: to zależy. Istnieje jednak kilka podstawowych zasad, które sprawiają, że tapeta prezentuje się w pomieszczeniu najlepiej.
- Spójrz na swoje mieszkanie całościowo: dobierz tapetę do stylu mieszkania, kolorów wnętrza i pomyśl, jaki efekt chcesz uzyskać. Aby mieszkanie było spójne, pamiętaj, by dodatki nawiązywały do motywu tapety kolorystyką, kształtem lub wzorem. Dwa wyraźne desenie w pomieszczeniu wystarczą.
- Istotna jest również funkcja pomieszczeń i Twój gust. Jeżeli chcesz, by przykładowo Twoja sypialnia była miejscem wyciszenia i relaksu, wybieraj stonowane barwy i delikatne zdobienia. Jeśli natomiast lubisz zdecydowane wzory i zależy Ci na mocnym efekcie, tapeta w sypialni może być odważna!
- Jeżeli wybrałaś tapetę z dużym wzorem (np. ogromne kwiaty, wyraźna postać, fototapeta), połóż ją na ścianie, której nie zastawisz szafą. Jeśli połowa wzoru będzie niewidoczna, cały efekt pójdzie na marne.
- Do położenia tapety wybieraj raczej ściany bez otworów – drzwi, okien, łuków, wnęk itp. Tapeta będzie się prezentować dużo lepiej, a wybór prostej ściany ułatwi Ci również montaż.
- Pamiętaj o świetle. Podobnie jak w przypadku farb, kolor tapety będzie różnie odbierany w zależności od stopnia jasności pomieszczenia. Ciemna tapeta w słabo doświetlonym wnętrzu będzie sprawiała zmniejszała optycznie pomieszczenie, więc takie rozwiązanie będzie słuszne tylko wtedy, gdy świadomie wybierzesz taki efekt a Twoje mieszkanie ma do tego odpowiedni metraż.
Znasz już ogólne zasady stosowania tapet w mieszkaniu, ale są pytania, które moje klientki zadają mi najczęściej.
Jaką tapetę wybrać do salonu?
Zanim zaczniesz przeglądać mnóstwo stron z inspiracjami i produktami, na początku zastanów się, jaki rodzaj tapety podoba Ci się najbardziej. Lubisz duże wzory kwiatowe czy raczej drobne, geometryczne figury? Na ścianie z tapetą ma się znaleźć coś jeszcze czy ma ona być samodzielną ozdobą? Odpowiedź na te pytania znacznie zawęży pole poszukiwań a Ty nie poczujesz się przytłoczona ilością wzorów i będziesz dokładnie wiedziała, czego szukasz.
Zastanów się też, jaki styl masz w mieszkaniu. Chcesz stworzyć klimat angielskiego dworku? Postaw na tapetę z delikatny wzorem kwiatowym. Uwielbiasz styl urban jungle? Możesz zaszaleć z tapetą z motywem liści. Pamiętaj o jednym – mocny akcent na tapecie sprawi, że pozostałe elementy w pomieszczeniu powinny być raczej stonowane, tak by nie konkurowały o uwagę. Jeśli zdecydujesz się na szalony wzór na ścianie w salonie, dobierz do niego jednolitą kanapę, by można było zawiesić oko na jednym elemencie.
Jaką tapetę wybrać do pokoju dziecka?
Tapeta w pokoju dziecięcym musi być przede wszystkim wytrzymała, by przetrwać wszystkie pomysły Twojej pociechy. Weź również pod uwagę, że dzieci rosną szybciej, niż nam się wydaje, więc za pięć lat może się okazać, że wzór wybrany dla kilkulatka nie podoba się dorastającemu odkrywcy. Dla własnej wygody rozważ więc zakup tapety flizelinowej, by ewentualnym zmianom nie towarzyszył generalny remont.
Jaki wzór tapety do pokoju dziecięcego będzie najlepszy?
Na rynku znajdziesz wiele pomysłów na tapety dziecięce. Nie musisz się już decydować na kiczowate księżniczki czy pstrokate auta. Motywy tapet dziecięcych są dostępne w miłych dla oka kolorach, które możesz dopasować do stylu całego mieszkania. Ciekawą opcją są również naklejki na ścianę, które często powtarzają motyw z tapety. Możesz więc jedną ścianę pokryć tapetą a na drugą wybrać naklejkę – równie prostą do usunięcia co sama tapeta.
Jaką tapetę wybrać do małego pomieszczenia?
Tapeta w małym pomieszczeniu może je optycznie powiększyć dzięki zastosowaniu kilku trików. Zdecyduj, na czym Ci zależy i wybierz najlepszą dla siebie opcję:
- poziome pasy optycznie poszerzą wnętrze,
- pionowe pasy optycznie je podwyższą,
- tapeta z wzorem 3D lub z widokiem doda wnętrzu głębi,
- przeskalowane, ogromne wzory powiększą pomieszczenie,
- tapety w zimne kolory powiększają pomieszczenie, a w ciepłe – pomniejszają,
- jeśli chcesz stosować lamperię z sztukaterii i tapety, wybierz tapetę w małe wzory.
JAK ODŚWIEŻYĆ TAPETĘ?
Masz w domu starą, papierową tapetę i marzysz o jej odnowieniu, ale nie uśmiecha Ci się zrywanie jej ze ściany? Są co najmniej dwa rozwiązania, które mogą Ci pomóc w tej sytuacji.
- Na papierową tapetę możesz położyć nową! O ile stara tapeta jest w dobrym stanie i nie odkleja się, działaj śmiało z nową warstwą.
- Użyj lakieru do tapet! Lakier do tapet, inaczej zwany kaflami w płynie, to środek, który stworzy na niej wodoodporną powłokę, nada satynowego blasku i sprawi, że kolory staną się wyraziste. To bardzo szybki i skuteczny sposób na odświeżenie starej tapety.
Teraz tapety ścienne nie będą dla Ciebie tajemnicą. Jeśli potrzebujesz wsparcia w wyborze, zwróć się do mnie, a ja podczas konsultacji aranżacyjnej pomogę Ci dopasować ją najlepiej do Ciebie i Twojego wnętrza.
Piękne propozycje, i super wskazówki! Najbardziej podoba mi sie ta ostatnia z motywem kwiatowym, gdzie wełniany szary koc dodaje przytulności całemu efektowi wizualnemu. Tapety wracają do łask, jest tak wiele wzorów i kolorów, że z pewnością każdy znalazłby cos interesującego dla siebie.