Nowoczesny salon
Z Martą poznałyśmy się przypadkiem, podczas szukania dla mnie idealnej działki. Już od pierwszego spotkania czułam, że nasze drogi jakoś się połączą. Od tamtej pory to właśnie Marta Jaskóła wykonała dla mnie sesję zdjęciową, którą możesz oglądać na mojej stronie i w social mediach, a ja miałam przyjemność projektować dla niej salon.
Marta uwielbia swoją pracę, ale też czas spędzany ze swoją rodziną na oglądaniu filmów i czytaniu książek. Choć jej pasją jest fotografia dziecięca i ciążowa, to jednak nie chciała, by jej mieszkanie było galerią zdjęć małych stópek. Ponieważ uwielbia naturę i góry, chciała, by któryś z tych elementów pojawił się właśnie w jej salonie.
Powierzchnia do aranżacji w pomieszczeniu była spora, ale trudna w ustawieniu, ponieważ cała elewacja jest przeszklona a kształt salonu to nie standardowy prostokąt, tylko… trójkąt. Na takiej przestrzeni Marcie ciężko było ustawić meble tak, by wyglądało to dobrze i było funkcjonalne.
Dodatkowo stara sofa i stolik w kremowym kolorze, dywan w stylu Hampton oraz biurko ze szklanym blatem, które było jednocześnie szafką pod telewizor, poprzez brak spójności wprowadziły do wnętrza chaos.
Zanim jednak przystąpiłam do projektowania, musiałam zadać Marcie kilka pytań. Dzięki nim dostałam komplet informacji, które są niezbędne przy tworzeniu układu funkcjonalnego wnętrza. Macie zależało na tym, by wymienić wszystkie meble, w oknach wstawić rolety, znaleźć miejsce na książki, płyty oraz stół jadalniany. Sofa miała mieć funkcję spania a dywan musiał być kotoodporny. Chciała również, by na ścianach znalazły się sporej wielkości plakaty jej ulubionego twórcy.
UKŁAD FUNKCJONALNY
Układ pierwszy
Układ drugi
Pomimo trudnego w aranżacji kształtu salonu, zaproponowałam Marcie dwa układy funkcjonalne. W pierwszym wchodzi się najpierw do części jadalnianej a tuż za nią znajduje się duży narożnik wraz ze stolikiem rozkładanym, szafką rtv, telewizorem zamontowanym na ścianie i regałem wiszącym. W drugim układzie jest odwrotnie. Najpierw wchodzi się do części salonu, w której zamiast narożnika znajduje się sofa oraz fotel, a w miejscu, w którym obecnie znajduje się telewizor, umieściłam stół jadalniany z krzesłami.
Oba układy są ciekawe, więc decyzja nie należała do najłatwiejszych. To, co ostatecznie wybrała Marta, pokażę Ci na zdjęciach z realizacji, kiedy tylko zakończy się remont.
MEBLE
Wróćmy jednak do aranżacji. Choć przestrzeń jest spora i można byłoby umieścić w niej więcej elementów wyposażenia, to jednak ani inwestorka, ani ja nie chciałyśmy tej przestrzeni zbyt przeładować. Dlatego znajdują się w niej tylko niezbędne elementy, takie jak sofa lub narożnik, stolik kawowy, szafka rtv, fotel oraz stół z krzesłami.
Regał na ksiażki jest w kolorze białym, ale na czarnej, metalowej ramie. To dodaje mu lekkości, mimo że zajmuje prawie całą ścianę.
Stolik kawowy to dwa elementy, które można dowolnie przesuwać i rozsuwać, jeśli dojdą goście.
Narożnik oraz sofa są oczywiście rozkładane a narożnik posiada dodatkowy, ruchomy zagłówek, tak by można było na nim wygodnie wypoczywać podczas seansu filmowego.
Na ścianie telewizyjnej znajduje się szafka rtv w białym kolorze a nad nią regał wiszący w kolorze orzecha nawiązujący do koloru podłogi i żaluzji okiennych. Dodatkowo, między szafką a regałem wiszącym na ścianie umieściłam lamele drewniane, które dodają wnętrzu nowoczesności i uzupełniają aranżację.
Stół w jadalni również jest ciekawy ze względu na metalową nogę. Jej kształt przypomina belki złożone jak drewno na ognisku. Zarówno stół, stoliki kawowe oraz regał na książki mają czarny, metalowy stelaż, co pozwala na utrzymanie spójności aranżacji.
KOLORY WE WNĘTRZU
Marta wymieniła kilka kolorów, które chciała mieć w swoim salonie, ale zdecydowałam się na trzy główne: granat, musztarda i orzech, które uzupełniłam bielą i szarościami a także odrobiną czerni w dodatkach.
Wszystkie ściany są pomalowane na biało. Ściana, na której w pierwszej wersji znajduje się telewizor a w drugiej stół jadalniany jest wykończona tynkiem dekoracyjnym imitującym beton.
W oknach znajdują się żaluzje w kolorze ciepłego orzecha, co dodaje wnętrzu nowoczesności a jednocześnie w godzinach południowych pozwala osłonić się od słońca.
Ciekawym akcentem w obu układach jest fotel w musztardowej tapicerce, który zamyka klamrą całą paletę kolorystyczną. Lubię proste połączenia kolorów, w których idee nie trzeba się zagłębiać a które pozwalają odnaleźć się w aranżacji i po prostu odpocząć.
OŚWIETLENIE
Planowanie oświetlenia było tutaj uwarunkowane sufitem podwieszanym i podciągami. Postanowiłam pozostawić punkty świetlne w postaci oczek LED tak jak są obecnie, ale w obu propozycjach dodałam kinkety: miedzy obrazami w drugiej aranżacji oraz po obu stronach szafki rtv w pierwszej aranżacji. Kinkiety te są imitacją wskazówki zegara, a dzięki temu, że są cienkie, dają delikatną poświatę i świetnie sprawdzą się nie tylko jako oświetlenie dekoracyjne, ale również światło dodatkowe, podczas oglądania filmu.
Dodatkowo przy narożniku i sofie ustawiłam lampę, która ma klosz na stelażu i można ją dowolnie przesuwać, tak by źródło światła padało na stolik kawowy lub w dowolne inne miejsce.
Do zabudowy rtv zaproponowałam również paski LED pod szafkami i regałem, tak by doświetlić strefę telewizyjną.
DODATKI
W nowoczesnym salonie Marty nie ma zbyt wiele dodatków, a jeśli się pojawiają, to są w kolorach bieli, szarości, czerni i granatu. Wyjątkiem są poduszki w kolorze musztardowym na sofie i narożniku.
Na regale, oprócz książek, znajdują się wazony oraz zdjęcia rodzinne. Wprowadziłam też kilka roślin, dzięki którym wnętrze jest bardziej domowe i przytulne.
Oczywiście główną rolę w dodatkach odgrywają tutaj fotografie krajobrazów, również dobrane zgodnie z paletą barw całej aranżacji.
Mam nadzieję, że zainspirowałam Cię tym projektem i pokazałam, że nawet przy trudnym układzie ścian można stworzyć ciekawy układ funkcjonalny i wykorzystać potencjał mieszkania.
Jeśli Ty również masz trudne w aranżacji pomieszczenie, umów się na konsultację aranżacyjną. Wspólnie znajdziemy rozwiązanie Twojego problemu.
Do zobaczenia,
Dorota